warcaby_1215061

Jakie warcaby są warte naszej uwagi?

Warcaby są jedną z gier planszowych, przy których może brać udział cała rodzina. Najlepiej rozgrywa się partie w długie wieczory oraz w jesienne dni. Kiedy zależy nam na miło spędzonym wieczorku, wówczas wystarczy nam szachownica z pionkami oraz znajomość przynajmniej podstawowych zasad. Możemy przyjąć, że pierwsze warcaby powstały w Egipcie. Właśnie w tych czasach a dokładnie 3000 lat przez narodzinami Chrystusa Egipcjanie zaczęli grać w warcaby zwaną wtedy Senet. Jednak dzisiejszy model warcabów został opracowany na Półwyspie Iberyjskim około XVI wieku. Jednakże w Hiszpanii ostało się wiele ksiąg opisujących grę w warcaby. Mało osób wie, ale okazuje się, że warcaby zostały okrzyknięte jedną z wielu innych dyscyplin sportowych. Regularnie są rozgrywane mistrzostwa świata właśnie we warcabach.

Czym odznaczają się klasyczne warcaby?

Inna nazwa na klasyczne warcaby to warcaby brazylijskie. Ich plansza składa się z 64 pól oraz 24 pionków. Na planszy znajdziemy występowanie naprzemienne pól o kolorze jasnym, jak i ciemnym. W przypadku zasady są takie same jak we wszystkich innych warcabach. Symbol zwycięstwa jest wtedy, gdy na planszy nie znajdziemy ani jednego pionka przeciwnika. Warcaby polskie, czyli inaczej międzynarodowe mają plansze 10 × 10. Jeżeli chodzi o warcaby brazylijskie, to mają wymiary 8 × 8. Takie same wymiary planszy, także odnoszą się do warcabów: angielskich, tajskich, rosyjskich, hiszpańskich, włoskich oraz czeskich. Kolejnym odmieńcem na tle tych wszystkich są warcaby Kanadyjskie, które mają większe wymiary nawet od tych polskich, czyli 12 × 12.

Jakie warcaby najlepiej wybrać?

Warcaby w głównym stopniu różnią się od siebie wielkością planszy, jej barwą i ilością pionków. Najbardziej popularna jest plansza składająca się z 64 pól, mająca 24 pionki w kolorze czarnym oraz białym. Takie warcaby znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Pionki mogą przyjąć, postać drewnianą, plastikową bądź tekturową.

Warcaby. Jakie warcaby wybrać, czym odznaczają się konkretne warcaby?